Ako naučiť dieťa s autizmom komunikovať prostredníctvom upraveného posunkového jazyka

Pridal: | Publikoval na: 19 novembra, 2019
Deti, ktoré ešte nerozprávajú, sú často veľmi frustrované a vyskytuje sa u nich mnohokrát problémové správanie, ktoré je výsledkom toho, že nemôžu požiadať o to, čo chcú. Naopak rodič môže byť frustrovaný správaním, aké ich dieťa má pri vyjadrovaní svojich potrieb. Používanie posunkového jazyka môže pomôcť dieťaťu rozvíjať komunikáciu. Môže mu poskytnúť spôsob, ako vyjadriť svoje potreby, ktoré následne prestane vyjadrovať plačom alebo záchvatmi hnevu, a tak postupne sa eliminuje frustrácia a podporí efektívna komunikácia.

Posunky sú výborná forma komunikácie u raných študentov, ktorí nerozprávajú. Jedným z dôvodov je, že posunky sú „prenosné“ a dieťa ich má stále so sebou, na rozdiel od výmenných obrázkov, pri ktorých dieťa musí myslieť na to, aby si ich zobralo všade kam ide.

Dvoj – troj ročné dieťa je stále v pohybe, obľubuje aktivity ako skákanie, točenie, šteklenie alebo behanie. Sú to aktivity, ktoré sa ťažšie vyjadrujú obrázkom a pri ktorých sa stráca prirodzenosť a zábava, ak dieťa musí nájsť knihu s obrázkami a vyhľadať obrázok ak chce v aktivite pokračovať.

Používanie posunkov u nevokálnych detí zvyšuje akceptáciu fyzických promptov (pomoci) a zlepšuje zručnosť imitovať. Výskum ukázal, že ak je znak sprevádzaný hovoreným slovom, zlepšuje sa aj vokalizácia.

Na základe nasledujúcich krokov skúste vymeniť plač za posunky!

Nasledujte motiváciu dieťaťaZaznamenávajte si všetko, čo Vaše dieťa chce počas dňa. Najlepšie je si dať čistý papier na chladničku a zapisovať všetko, o čo Vaše dieťa prejaví záujem (od predmetov – lyžicu, loptu; cez aktivity – maľovať, hrať sa s vodou; až po činnosti – otvor, čítaj a pod.). Dôležitá je pri tom motivácia!
Naučte dieťa jednoduchou cestou ako si vyžiadať to čo chceZačnite s učením troch až piatich nových posunkov. Začnite s niečím, čo si dieťa často pýta a čo veľmi chce, aby ste mali množstvo príležitostí na učenie. Môže to byť vláčik, autíčko, džús, chrumka, hore (na ruky), točiť, hojdať a iné.

Poskytnite adekvátnu pomoc, ktorá pomôže dieťaťu odpovedať správne

Detí sa učia komunikovať imitovaním iných. Ak niekto pomenuje predmet, dieťa to po nich zopakuje. Ak niekto ukáže posunok, dieťa po nich pohyb imituje. Zo začiatku, však budete musieť pomôcť dieťaťu ukázať posunok, tým, že ho budete fyzicky viesť. Zoberiete jeho ruky a pomôžte mu posunok ukázať. Nezabudnite mu hneď dať čo si pýta!

Chybu hneď opravteJe dôležité nedať dieťaťu čo chce, ak použije nesprávny posunok, alebo použije viac posunkov naraz. Ak sa pomýli ihneď ho opravte a pomôžte ukázať správny posunok.
Podporte u dieťaťa používanie posunkov samostatne a bez pomociPri učení komunikácie pomocou posunkov, odstráňte svoju pomoc (prompty) čo najrýchlejšie. Odstraňovanie pomoci by malo byť systematické, ale rýchle.
Tešte sa s dieťaťom ak použije správny posunokVýskajte od radosti, zdvihnite dieťa na ruky, objímajte ho! To všetko naznačí dieťaťu, že práve urobilo niečo dobré. Uistite sa, že ak dieťa komunikuje samostatne čo chce, tak dostáva viac vecí, aktivity na dlhší čas alebo vo väčšom rozsahu ako keď mu pomáhate k správnej odpovedi.
Praktizujte, praktizujte, praktizujte!!!Počas dňa, poskytnite veľa príležitostí na to, aby dieťa komunikovalo. Využite aktivity ako je prechádzka v parku, jedenie, kúpanie, hra na ihrisku, na podporu komunikácie. Nezabúdajte však, že vaša interakcia s dieťaťom, aj keď ho učíte komunikovať, musí byť prirodzená a zábavná.

Kde sa inšpirovať a nájsť posunky?

Baby sign

YouTube

Posunkuj hravo

Slovník

Zdroje

https://marybarbera.com/files/Blog-Cheatsheet-Sign-Language.pdf?inf_contact_key=f60adeee9f6dee90f35fb085fa7c5934

https://www.yourmodernfamily.com/7-steps-teach-child-autism-communicate-using-adapted-sign-language/

Mgr. Ivana Trellová, BCBA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *